Twarz młodej kobiety z kataraktą na czarnym tle w połowie przysłonięta cieniem

Katarakta, czyli zaćma. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu i jak mu zapobiegać?

0 Comments

Katarakta, czyli po prostu zaćma, najprościej rzecz ujmując jest to zmętnienie soczewki oka. Nieleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty widzenia. Zazwyczaj dotykającą odmianą katarakty jest zaćma starcza, a więc związana ze wzrokiem. Pojawia się po pięćdziesiątym roku życia.

Czym dokładnie jest katarakta? Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak wygląda leczenie? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest katarakta na oku, czyli zaćma?

Zaćma oka, najprościej rzecz ujmując, to zmętnienie soczewki oka. Zazwyczaj pojawia się jako efekt urazów albo przyjmowania niektórych leków czy preparatów. Najczęstszą odmianą katarakty na oku jest zaćma starcza. Dotyka, jak sama nazwa wskazuje, osób starszych, jednak jej przyczyny nie są do końca znane.

Przede wszystkim jednak za zaćmę odpowiadają procesy starzenia i zaburzenia metaboliczne, które często się z tym wiążą. Oczywiście zaćma może występować również w młodszym wieku. W takich wypadkach zazwyczaj u osób, które chorują na cukrzycę albo zmagają się z krótkowzrocznością. Warto wiedzieć, że zaćma może być wrodzona albo nabyta.

Zielone oko z zaćmą młodej kobiety
Źródło: Pexels

Nie wszyscy wiedzą, że zaćma, według Światowej Organizacji Zdrowia, jest główną przyczyną upośledzenia widzenia. Spośród wszystkich zabiegów okulistycznych bowiem, właśnie te na zaćmę są wykonywane najczęściej.

Jakie wyróżniamy rodzaje zaćmy?

  • Starcza. Jej przyczyny nie są tak naprawdę do końca zbadane. Specjaliści uważają jednak, że odpowiadają za nią zaburzenia metaboliczne.
  • Wrodzona. Zazwyczaj wywołują ją nieprawidłowości w rozwoju oka już w pierwszych miesiącach życia płodowego. Mogą to być na przykład choroby matki w pierwszym trymestrze ciąży.
  • Wikłająca. Ten rodzaj występuje w przebiegu innych chorób czy schorzeń. Na przykład w przebiegu cukrzycy, jaskry albo stanów zapalnych siatkówki.
  • Wtórna. Ta z kolei powstaje po pewnym czasie od operacji usunięcia zaćmy. Jest to więc ponowne zamglenie albo zmętnienie tylnej torebki soczewki oka.

Jakie są objawy zaćmy oka?

Zaćma może prowadzić do zmian albo w jednym, albo w obu oczach. Do głównych objawów choroby zaliczają się przede wszystkim:

  • zaburzenia w widzeniu – charakteryzuje się ono zmętnieniem i niewyraźnym obrazem; czasem dochodzi nawet do zupełnej utraty wzroku,
  • podczas powiększania zaćmienia soczewki, ta ostrość wzroku zmniejsza się u chorej osoby coraz bardziej, aż do momentu poczucia światła,
  • występuje również możliwość zaobserwowania gołym okiem zmiany odnośnie źrenicy z czarnego na szarobiały, w momencie, kiedy soczewka mętnieje.

Objawem może być również niekiedy podwójne widzenie czy zmniejszenie intensywności widzianych barw. Czasem pojawiają się też problemy z ustaleniem poprawnych odległości. Jednym z bardzo charakterystycznych objawów jest również potrzeba ciągłej wymiany soczewek kontaktowych na mocniejsze.

Jak leczy się zaćmę?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg na to schorzenie. Chodzi zarówno o zaćmę wrodzoną, jak i nabytą. Ten zabieg ma naprawdę niski stopień inwazyjności, trwa kilka godzin, a później pacjenci odsyłani są do domu. Często wykorzystywanym sposobem usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Korzysta się w tym przypadku z wibracji ultradźwiękowych. Taki zabieg z kolei wykonywany jest jedynie w znieczuleniu miejscowym. Pacjent jest więc w pełni świadomy.

Młody mężczyzna na wizycie u okulistki, zmagający się z zaćmą
Źródło: Pexels

Same zabiegi są stosunkowo krótkie, nieco dłuższy jest jednak czas trwania rekonwalescencji. Może on potrwać nawet do dwóch miesięcy. Osoba po zabiegu często zdana jest na pomoc osób trzecich, bowiem pacjent często ma problemy z widzeniem. Po operacji nie można na przykład uprawiać intensywnego wysiłku fizycznego. Trzeba natomiast stosować przepisane przez lekarza antybiotyki i nosić opatrunki. Ich celem jest ochrona oka przed działaniem szkodliwych warunków zewnętrznych. Chodzi głównie o promieniowanie UV i wodę.

One Reply to “Katarakta, czyli zaćma. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu i jak mu zapobiegać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts