Mały chłopczyk z wielkimi oczami i czarnymi włosami na ciemnym tle

Rodzaje wysypek, które mogą zaatakować twoje dziecko – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

0 Comments

Wysypka to różnego typu zmiany skórne, które mają różny charakter i kolor. Wysypka u dzieci jednak zazwyczaj spowodowana jest czynnikami infekcyjnymi czy alergicznymi. Przeważnie występuje ona w formie plamek, grudek albo pęcherzyków. Często też występuje kilka form na raz.

Jakie są najczęstsze przyczyny wysypki u dzieci? W jakiej formie zazwyczaj ona występuje? Jak ją leczyć? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Jakie są rodzaje wysypki u dzieci, czyli jakie mogą być jej przyczyny?

  • Pokrzywka. Jest to rodzaj wysypki swoją formą przypominającą bąble po ukąszeniu owada. Tego rodzaju zmiany są płaskie i mają różowy odcień. Pojawiają się w naprawdę różnych lokalizacjach. Takim uciążliwym objawem przy pokrzywce jest przeważnie swędzenie. Co jednak jest jej najczęstszą przyczyną? Na przykład uczulający pokarm, pyłki drzew albo niektóre leki. Pokrzywka zwykle ustępuje po podaniu specjalnych leków przeciwhistaminowych.
Małe śmiejące się dziecko siedzące na drewnianej podłodze na jasnym tle
Źródło: Pexels
  • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Zmiany skórne występują tutaj z kolei po zetknięciu z alergenem. Objawiają się drobnymi, czerwonymi krostkami. Często przeobrażają się one z pęcherze albo nawet nadżerki. Towarzyszy temu swędzenie i łuszczenie się skóry. Krostki pojawiają się na tych obszarach skóry, które miały bezpośredni kontakt z alergenem. Często za alergiczna wysypkę u dzieci odpowiada nikiel.
  • Wysypka atopowa. To swędzące krostki na ciele. Najczęściej związane są z atopowym zapaleniem skóry. To może ujawnić się już w pierwszym roku życia. Może mieć to związek z alergią pokarmową albo ewentualnie wziewną. wysypka objawia się w formie ogniska rumieniowego, a na nim grudki albo nadżerki Towarzyszy temu wszystkiego uporczywe swędzenie. Wysypka może pojawiać się w różnych miejscach.
  • Pieluszkowe zapalenie skóry. To jedna z najczęściej występujących zmian chorobowych w przypadku wrażliwej skóry dziecka. Ryzyko rozwoju choroby jest większe, kiedy dziecko uczulone jest na alergeny znajdujące się w pieluszce albo preparatach pielęgnacyjnych. Na wystąpienie takiej wysypki wpływ może mieć na przykład mechaniczne podrażnienie skóry przez pocieranie pieluszką. Czasem poprzez długotrwałej antybiotykoterapii.
  • Trądzik niemowlęcy. To schorzenie widoczne jest przede wszystkim na policzkach dziecka. Tego rodzaju wykwity powinny zniknąć samoistnie do pół roku od czasu wystąpienia.
  • Opryszczka. Jak u każdego dorosłego człowieka, również u dziecka może pojawić się opryszczka. Chorobę tę wywołuje wirus opryszczki. Warto zaznaczyć, że dziecko taką opryszczką może zarazić się od matki przez bezpośredni kontakt z nią. A o to przecież w przypadku dzieci nietrudno.

Czym leczyć wysypkę u dzieci?

Sposób leczenia zależy oczywiście od rodzaju i przyczyny wysypki. Jeśli ma ona łagodny charakter i jest efektem na przykład podrażnienia, to wystarczy zastosować łagodzącą maść na wysypkę. Czasem, aby uniknąć jakiegoś dodatkowego podrażnienia warto wybierać środki pielęgnacyjne bez sztucznych barwników, ale za to bogate w oleje roślinne.

Jeśli wysypka ma podłoże alergiczne to zazwyczaj niezbędna jest konsultacja w lekarzem specjalistą. Ten zaleci odpowiednie leki albo maści. Czasem zaleci on sięgnięcie po środki pielęgnujące dla skóry wrażliwej albo atopowej. To tak zwane emolienty.

Krem w pomarańczowym opakowaniu na wysypkę u dzieci i dorosłych
Źródło: Pexels

Swędząca wysypka wymaga środków łagodzących świąd. Chodzi o nawilżające balsamy do ciała, które nie naruszają ochronnej bariery skóry, ale koją i oczyszczają delikatną skórę dziecka.

Aby ogólnie zapobiegać występowaniu wysypki u dziecka warto stosować do pielęgnacji środków przebadanych dermatologicznie. Działają one w dużej mierze przeciwzapalnie, kojąco oraz nawilżająco. W składzie takich kosmetyków znajdują się przeważnie: oliwka z oliwek, wyciąg z nagietka, wyciąg z kadzidłowca czy na przykład masło shea. Wszystkie te składniki mają takie działanie, o jakich wspomnieliśmy wcześniej.

One Reply to “Rodzaje wysypek, które mogą zaatakować twoje dziecko – przyczyny, rozpoznanie, leczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts