Kobieta z wypadającym dyskiem podczas fizjoterapii

Wypadnięcie dysku – poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia

0 Comments

Wypadnięcie dysku międzykręgowego powoduje naprawdę duży ból kręgosłupa. Ten promieniuje do obu kończyn. Niestety nie kończy się to tylko na tym. Często takie schorzenie prowadzi do dodatkowo do zaburzenia czucia, a nawet nietrzymania moczu czy kału. Jedynym słusznym postępowaniem w takim wypadku jest natychmiastowa wizyta u specjalisty.

Na czym polega wypadnięcie dysku? Jakie są jego przyczyny i objawy? Jak należy postąpić w takim wypadku? Jakie są sposoby leczenia? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się w dalszej części naszego artykułu.

Czym jest dysk w kręgosłupie?

Dysk to termin potoczny. Za jego pomocą określa się anatomiczną strukturę w postaci krążka międzykręgowego. Element ten znajduje się między poszczególnymi kręgami ludzkiego kręgosłupa. To jeden z ważniejszych elementów całego segmentu ruchowego. Dysk międzykręgowy składa się z tak zwanego jądra miażdżystego w środku o otaczającego go pierścienia włóknistego.

Do jego zadań należy stabilizacja oraz amortyzacja kręgosłupa. Dlatego właśnie przesunięty dysk często jest powodem wielu naprawdę nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Grafika przedstawiająca plecy mężczyzny z czerwoną plamą w obszarze wypadniętego dysku
Źródło: Pixabay

Jakie mogą być przyczyny wypadnięcia dysku?

Przede wszystkim do przemieszczania się dysków międzykręgowych może prowadzić duży i powtarzalny nacisk. Związany jest on często z charakterem pracy, jaką wykonujemy na co dzień. Takie zjawisko nazywamy mianem przepukliny krążka międzykręgowego. Najczęściej jednak takie schorzenie nazywa się wypadnięciem dysku.

Takie zmiany w strukturze tak naprawdę zachodzą całe życie. Wraz z naszym wiekiem i różnymi urazami dochodzi do dehydratacji. A to pociąga za sobą upośledzenie pełnionych funkcji. Na zdjęciu rentgenowskim widoczna jest często wyraźna utrata wysokości,a  także zwężenie przestrzeni pomiędzy kręgami. Jest to konsekwencja schorzeń dysku w kręgosłupie.

Czynnikami, które bardzo często powodują różnego rodzaju zmiany patologiczne są na przykład: urazy narządu ruchu, palenie tytoniu, nadwaga, brak dbałości o ergonomię czy niewłaściwa dieta.

Jakie są objawy wypadnięcia dysku?

Zazwyczaj stwierdza się wypadający dysk w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Przede wszystkim takie schorzenie objawia się bólem kręgosłupa w jego dolnym odcinku. Ból jest promieniujący i może zdarzyć się, że odczujemy go w pośladkach, udach, a czasem nawet na łydkach. Zdarzyć się może również zaburzenia związane z opróżnianiem pęcherze moczowego.

Jeśli dysk wypadnie w odcinku szyjnym to głównymi objawami są zawroty głowy, bóle ramion, albo zaburzenia widzenia. Dysk, który wypadnie w odcinku piersiowym objawia się przede wszystkim bólem międzyżebrowym albo pomiędzy łopatkami. Czasem może zdarzyć się również rwa kulszowa albo ramienna.

Poza tymi wszystkimi objawami można się spodziewać takich jak:

  • osłabienie siły mięśniowej,
  • znaczne ograniczenie sprawności,
  • różnego rodzaju drętwienie albo mrowienie,
  • sztywność mięśniowa,
  • różnego rodzaju zaburzenia czucia,
  • podwyższone napięcie struktur mięśniowych,
  • skurcze mięśni,
  • zniesienie ruchów związanych z kręgosłupem,
  • znaczne ograniczenie ruchomości w obszarze kręgosłupa.
Grafika przedstawiająca szkielet człowieka w dyskiem na białym tle
Źródło: Pixabay

Jak leczy się wypadający dysk?

Przede wszystkim jeśli tylko zauważymy, że doszło u nas do wypadnięcia dysku, musimy zgłosić się natychmiast do lekarza. Aby określić przyczyny takiego schorzenia najczęściej wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Na jego podstawie określane jest leczenie. Często stosuje się również leczenie zachowawcze. Wówczas wykorzystuje się farmakologię w postaci leków przeciwbólowych czy rozluźniających mięśnie.

Oprócz tego wszystkiego stosuje się fizjoterapię albo balneoterapię. Tak naprawdę lekarz ma możliwość zleceni całej gamy zabiegów. Na przykład okłady, pola magnetyczne czy ultradźwięki. Czasem laseroterapię czy masaż podwodny. W przypadku dużych dolegliwości bardzo dobrze sprawdza się kinezyterapia. W jej obszarze wykonuje się ćwiczenia zwiększające zakres ruchu czy poprawiające ogólną postawę ciała.

One Reply to “Wypadnięcie dysku – poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts