Krosty na szyi – co jest ich przyczyną i jak się ich skutecznie pozbyć? To musisz wiedzieć!

0 Comments

Tył nagiej kobiety, która ma schowaną głowę w dłoniach

Większość zmian skórnych ma wpływ nie tylko na naszą kondycję fizyczną, czyli zdrowie,  ale również psychiczną, zaburzając pewność siebie. Wysypkę na twarzy można jednak zatuszować odpowiednim makijażem. Z tą na szyi może być już większy problem. Ich tuszenie jest trudniejsze. Pryszcze na szyi mogą być oznaką różnych drobnych schorzeń albo przypadłości.

Co oznaczają pryszcze na szyi? Skąd się biorą? Jak się ich skutecznie pozbyć? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Skąd biorą się krosty na szyi?

Pryszcze na szyi mogą pojawić się z różnych przyczyn. Zazwyczaj jednak są one objawem trądziku. A ten atakuje głównie po 25 roku życia i nazywany jest trądzikiem późnym. W jego przypadku krostki pojawiają się przede wszystkim na linii żuchwy, na szczęce, a często również na dekolcie. Zazwyczaj przybierają formę małych grudek wypełnionych ropą. Jeśli taki trądzik pojawi się na naszej szyi we wcześniejszym wieku, możemy przypuszczać, że jest to pewna odmiana trądziku pospolitego.

Przyczyną wspomnianego trądziku późnego zazwyczaj są zmiany hormonalne – zajście w ciążę czy odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Jeszcze inną przyczyną może być nadmierne wydzielanie sebum, niewłaściwa pielęgnacja twarzy, szyi czy dekoltu.

Młoda kobieta drapiąca krostki na szyi
Źródło: Pexels

Czasem też pryszcze na szyi oznaczają jakieś choroby czy schorzenia. Bardzo często dosyć poważne, dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować. Za pomocą krost na szyi mogą objawiać się takie choroby jak: cukrzyca drugiego typu, różnego rodzaju schorzenia wątroby czy nawet zaburzenia pracy tarczycy. Jednak zazwyczaj nie ą to jedyne objawy chorobowe. Niemal zawsze towarzyszą im również inne symptomy.

Często pryszcze na szyi pojawiają się też w efekcie alergii kontaktowej albo tak zwanej pokrzywki. Wyglądają one wówczas nieco inaczej niż w przypadku wspomnianego trądziku. Są małe, czerwone i gęsto rozsiane na skórze szyi. Czasem może też dochodzić do zaczerwienienia skóry wokół. Nigdy jednak nie zbiera się w nich ropa.

Jak pozbyć się krost na szyi?

Pierwszym krokiem zawsze powinna być wizyta u specjalisty. Lekarz oceni zmiany skórne i stwierdzi co leży u ich źródła. Czy jest to reakcja alergiczna, trądzik a może objaw poważniejszego schorzenia. Nigdy więc pryszczów na szyi nie należy bagatelizować. Jeśli przyczyną pryszczy są różnego rodzaju choroby wewnętrzne to jedynym sposobem pozbycia się ich jest właściwe leczenie. Objawy znikną albo zostaną częściowo złagodzone.

W przypadku, gdy źródłem jest alergia, to jak najszybciej musimy znaleźć jej przyczynę. Po to, aby teraz i w przyszłości unikać bezpośredniego kontaktu z alergenem. Czasem również konieczne jest wprowadzenie właściwego leczenia. Ale o tym decyduje już specjalista dermatolog.

Jak pozbyć się trądziku na szyi?

A co w przypadku gdy pryszcze na szyi są objawem trądziku? Wówczas należy leczyć go jak inne popularne rodzaje trądziku, na przykład na twarzy. Bardzo skuteczne są takie kosmetyki do pielęgnacji, jak na przykład:

  • kwas azelainowy,
  • maść ichtiolowa,
  • maść cynkowa,
  • retinoidy,
  • olejek z drzewa herbacianego.

Być może trzeba będzie skorzystać przy tym z leków na receptę. Zazwyczaj stosuje się wówczas antybiotyki i leki hormonalne. To już jednak zależy od specjalisty, do którego się udamy.

Bok młodej kobiety z piegami i pryszczami na szyi i barku
Źródło: Pexels

Usunięcie pryszczy na szyi często uławiają też różnego rodzaju zabiegi na trądzik. Być może warto zdecydować się na przykład na peeling kwasowy czy oczyszczanie skóry. Oczywiście przy tym wszystkim nigdy nie należy zapominać o codziennej właściwej pielęgnacji skóry. Unikamy wysuszających preparatów oczyszczających. Zamiast tego nawilżajmy skórę kosmetykami o bardzo lekkiej konsystencji. Działają one komedogennie.

Zdrowa i zbilansowana dieta również jest w takim wypadku niezwykle istotna. Ne jedzmy żywności przetworzonej, słodyczy i nie spożywajmy alkoholu. Często zmiany skórne pojawiają się na skutek uczuleń i alergii pokarmowych. Warto to zbadać.

One Reply to “Krosty na szyi – co jest ich przyczyną i jak się ich skutecznie pozbyć? To musisz wiedzieć!”

  1. Miałam z takimi krostami wielki problem i okazało się, że to wszystko przez złą dietę. Teraz jest już lepiej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.