Mężczyzna z wysokim tętnem uprawiający jogging na tle gór

Co może być przyczyną wysokiego tętna i jak je obniżyć? To trzeba wiedzieć!

0 Comments

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wysoki puls związany jest przede wszystkim z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Warto jednak wiedzieć, że wysokie tętno często pojawia się, mimo że nie uprawiamy teraz żadnego sportu. Często wynika to wówczas z zaburzenia pracy mięśnia czy innych schorzeń. Dlatego zawsze warto dokładnie przyjrzeć się wysokiemu pulsowi, aby wykluczyć nieprawidłowości albo podjąć się właściwego leczenia.

Jakie jest prawidłowe tętno u człowieka? Jakie mogą być przyczyny wyższego tętna? Jak je wówczas obniżyć? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Jakie jest prawidłowe tętno u człowieka?

Tak naprawdę norma tętna to stosunkowo ruchome pojęcie. Zależy ona przede wszystkim od wieku danej osoby. Poza wiekiem wpływ ma na to również ogólna kondycja fizyczna i ewentualne choroby przewlekłe człowieka. Właśnie dlatego zawsze trzeba puls sprawdzać w spoczynku przy spokojnym oddechu.

Fragment papierowego wyniku badania echokardiograficznego z powodu wysokiego tętna
Źródło: Pexels

Normy pulsu w poszczególnych grupach wiekowych to:

  • noworodki: 130 uderzeń na minutę,
  • małe dzieci: 100 uderzeń na minutę,
  • nastolatki: około 85 uderzeń na minutę,
  • dorośli: między 66 a 90 uderzeń na minutę,
  • osoby starsze: od 55 do 60 uderzeń na minutę.

Wszystkie te normy dotyczą okresu spoczynku. Warto wiedzieć, że kiedy jesteśmy aktywni to nasze serce oczywiście bije szybciej. Robi to po to, aby dostarczyć większą ilość tlenu do ciężko pracujących mięśni. Im intensywniej pracuje ciało człowieka tym szybciej bije serce. Puls będzie więc wyższy podczas spaceru czy treningu na siłowni.

Istnieją oczywiście też inne aspekty, które mogą przyspieszyć tętno. Należą do nich na przykład niektóre leki, czy kofeina labo silnie przeżywane emocje.

Jakie mogą być przyczyny wysokiego tętna?

Podwyższone tętno bardzo często jest efektem na przykład spożywania alkoholu, picia kawy albo zielonej herbaty. Często też jest to wynik silnie przeżywanych emocji, stresu czy dużym wysiłkiem fizycznym. Takie tętno może wówczas wynosić nawet 200 uderzeń na minutę. Taki stan medycznie określany jest tachykardią zatokową.

Warto jednak zaznaczyć, że jest to jak najbardziej prawidłowa reakcja organizmu. Jest ona efektem zapotrzebowania metabolicznego. Niekiedy ma jednak tak zwane podłoże patologiczne. Do tych patologicznych przyczyn należą chociażby:

  • różnego rodzaju wady serca,
  • niedotlenienie organizmu,
  • niewydolność serca,
  • gorączka i różne infekcje,
  • nagła utrata krwi,
  • niewydolność krążenia,
  • anemia,
  • odwodnienie organizmu.
  • hipoglikemia,
  • nadczynność tarczycy.

Jak obniżyć wysokie tętno?

Każde zaburzenie w kontekście tętna powinno być leczone indywidualnie z dostosowaniem do konkretnego człowieka. Na początek bardzo ważne jest ustalenie przyczyny wysokiego tętna. Jeśli na przykład przyczyną jest stres, to warto udać się do psychologa. Taki specjalista wskaże nam różne techniki, pozwalające nieco się uspokoić. Są to bardzo pomocne techniki relaksacyjne. Można spróbować również pić albo spożywać zioła, które, jak wiadomo, działają delikatnie uspokajająco.

Z kolei wysokie tętno spowodowane na przykład infekcją, biegunką czy utratą krwi zazwyczaj mija samo po ustąpieniu wskazanych schorzeń. Jeśli podwyższony puls jest efektem schorzeń układowych to przyjmuje się leki, które wypisuje specjalista. Najczęściej takie wysokie tętno regulowane jest właśnie lekami na pracę serca i obniżającymi ciśnienie krwi.

Starszy mężczyzna siedzący na kanapie z aparatem do mierzenia tętna na nadgarstku
Źródło: Pexels

Warto wiedzieć jednak, że istnieją również domowe sposoby obniżania tętna. Chodzi na przykład o zanurzenie twarzy w pojemniku z zimną wodą. Warto wykonać również masaż zatoki szyjnej. Zabieg ten polega na uciskaniu odpowiednich punktów na szyi człowieka. Można również nabrać powietrze głęboko do płuc i wydychać je przez chwilę przy zamkniętych ustach i jednocześnie zatkanym nosie.

Obniżeniu tętna sprzyja też niepicie napojów, które tą akcję serca podwyższają. Chodzi tutaj o kawę, zieloną herbatę czy napoje energetyczne.

One Reply to “Co może być przyczyną wysokiego tętna i jak je obniżyć? To trzeba wiedzieć!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts