Kobieta i mężczyzna siedzący przy małym stoliku na zewnątrz i pijący yerba matę

Kto nie powinien pić yerba maty? Przeciwwskazania i skutki uboczne, o których warto wiedzieć!

0 Comments

Dzisiaj bierzemy pod lupę przeciwwskazania do picia yerby oraz jej negatywne skutki oboczne. Być może większość osób nawet nie zdaje sobie z nich sprawy, bo w przestrzeni słychać głównie o samych jej pozytywach. Ważne jednak, aby yerba matę przed wypiciem jej poznać całkowicie. A więc nie tylko jej właściwości zdrowotne, ale również to, o czym wspomnieliśmy wcześniej.

Kto więc nie powinien pić yerba maty? Jakie są przeciwwskazania do spożywania jej? Jakie skutki uboczne może wywoływać? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Yerba mate- przeciwwskazania, o których warto wiedzieć

  • Dzieci. Pierwszą grupą, która nie może spożywać yerba maty, są oczywiście dzieci. Dlaczego? Yerba bowiem naprawdę bardzo silnie pobudza. W przypadku dzieci jest to przecież zazwyczaj zbędne, gdyż dzieci przeważnie nie potrzebują dodatkowej energii ani ruchliwości. Jednak głównym problemem jest tutaj kofeina. A lekarze zalecają unikać jej w młodym wieku. Warto więc zadbać o to, aby dzieciaki nie znajdywały jej w swojej diecie.
Kobieta parząca yerba matę na zewnątrz
Źródło: Pexels
  • Kobiety w ciąży. Yerba mate oczywiście ma naprawdę wiele korzystnych minerałów i witamin. Jednak przez to, że znajduje się w niej kofeina, to nie zaleca się yerby kobietom w ciąży. Nawet tych delikatniejszych odmian.
  • Kawosze oraz sympatycy napojów energetycznych. Jeśli w ciągu dnia lubimy wypić kilka filiżanek kawy albo puszkę napoju energetycznego, to nie dodawajmy do tego yerba maty. Zbyt duża kofeiny bowiem może zbytni pobudzić, a w konsekwencji doprowadzić do kołatania serca i innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Jakie mogą być skutki uboczne picia yerba maty?

Ostrokrzew paragwajski, bo właśnie z niego robi się tą herbatę, w niektórych przypadkach może drażniąco działać na żołądek albo dwunastnicę. Yerba maty nie powinny więc pić osoby, które zmagają się ze schorzeniami układu pokarmowego. Yerba może również powodować w takich przypadkach biegunki.

Do występowania skutków ubocznych zazwyczaj przyczynia się kofeina. Uwalniana stopniowo raczej nie powoduje gwałtownych dolegliwości. Jednak nie zaleca się spożywanie yerby z innymi napojami energetycznymi tego samego dnia. Taka mieszanka, zamiast oczekiwane pobudzenia i dodania energii może powodować niekomfortowe odczucia. Na przykład rozdrażnienia czy niepokoju.

U niektórych osób, po spożyciu ostrokrzewu paragwajskiego, mogą wystąpić bóle brzucha o różnym nasilenia. Często nawet zdrowe osoby, które na nic nie chorują, mogą się z nimi zmagać. Zazwyczaj wtedy, gdy po prostu z herbatą przesadzą. Wszystkie takie skutki uboczne warto skonsultować z lekarzem specjalistą.

Czy ogólnie yerba mate jest szkodliwa?

Ogólnie rzecz biorąc, napar z ostrokrzewu paragwajskiego, nie jest w żaden sposób szkodliwy dla większości osób, które go spożywają. Tak naprawdę yerba mate ma naprawdę wiele korzyści dla naszego zdrowia. Jednak niektórzy, jak już wcześniej wspomnieliśmy, mogą odczuwać negatywne skutki. Takie objawy jak ból brzucha oczywiście nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Aby jednak nie odczuwać niepotrzebnego dyskomfortu warto wyeliminować ostrokrzew paragwajski z naszej diety.

Jeśli więc nie jesteś w grupie osób, które narażone są na niekorzystne działanie yerby, to śmiało możesz są spożywać. Jest to naprawdę świetna alternatywa dla kawy. Jeśli jednak występują u ciebie skutki uboczne, to zmniejsz dawkę, albo zupełnie zrezygnuj z yerby. Udaj się wówczas do lekarza.

Założone na piersi ręce lekarza w zielonym kitlu lekarskim
Źródło: Pexels

Warto wiedzieć, że napar w ostrokrzewu paragwajskiego to naprawdę bogate źródło wielu witamin oraz minerałów. Jego zadaniem jest przede wszystkim pobudzanie organizmu, ale wykazuje również działania prozdrowotne. Napar taki jest niezastąpiony podczas całodziennej nauki albo pracy na nocnej zmianie. Nie powinniśmy więc pić go wieczorem, tuż przed położeniem się spać. W niektórych przypadkach bardzo dobrze sprawdza się on w walce z zaparciami.

One Reply to “Kto nie powinien pić yerba maty? Przeciwwskazania i skutki uboczne, o których warto wiedzieć!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts