Czerwone plamy na twarzy – możliwe przyczyny, obawy i leczenie

0 Comments

Twarz młodej kobiety z czerwonymi plamami przykrytymi makijażem na czarnym tle

Nagle pojawiające się czerwone plamy na twarzy zazwyczaj są objawami niegroźnych zaburzeń. Wielu ludzi jednak od razu po ich pojawieniu decyduje się na wizytę u dermatologa. Oczywiście nic w tym złego. Zawsze jednak dobrze jest najpierw zastanowić się, jakie czynniki mogą na to wpłynąć. W prostych przypadkach możliwe jest samodzielne uporanie się z problemem.

Z czego mogą wynikać czerwone plamy na twarzy? Jakie dają objawy? Jak wygląda leczenie w takim przypadku? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Młoda kobieta z czerwonymi plamami na twarzy, przykładająca do niej metalową pęsętę na żółtym tle
Źródło: Pexels

Czym są czerwone plamy na twarzy?

Czym w ogóle jest plama w kontekście skóry? To po prostu niewyczuwalny ręcznie, dokładnie odgraniczony od otoczenia wykwit skórny. Plama usytuowana jest na takiej samej płaszczyźnie jak otaczająca ją skóra. Od wspomnianej skóry różni się wyłącznie barwą. Plamy można podzielić na kilka rodzajów:

 • rumień – tworzy się na skutek procesu zapalnego, przekrwienia zajętego obszaru skóry,
 • wybroczyny – te plamki z kolei powstają przeważnie na skutek wynaczynienia krwi z tak zwanych naczyń włosowatych,
 • teleangiektazje – to po prostu pajączki na skórze; są one skutkiem trwałego poszerzenia naczyń,
 • naczyniaki płaskie – ten rodzaj plamek powstaje w wyniku nowotworzenia drobnych naczyń.

Z czego mogą wynikać czerwone plamy na twarzy?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jedną z najczęstszych przyczyn czerwonych plamek na twarzy jest stres i towarzyszące mu emocje. W takim wypadku, przebarwienia znikają zaraz po ustąpieniu bodźca. Tak naprawdę z tego rodzaju przyczyną zmaga się coraz więcej osób. Jeszcze inną przyczyną  jest spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu. Czerwone plamy na twarzy często są też wynikiem tak zwanego trądziku różowatego. Taka choroba przede wszystkim występuje u kobiet od trzydziestego do pięćdziesiątego roku życia.

Z reguły czerwone plamy na twarzy nie są jakimś poważnym objawem. Często jednak mogą być ostrzeżeniem przed czymś znacznie poważniejszym. Mogą pojawić się na przykład w czasie anafilaksji. A to stan bezpośredniego zagrożenia życia. W języku potocznym jest to reakcja alergiczna. W tym przypadku występują też różne inne objawy, ja na przykład obrzęk skóry. Takiego stanu w żadnym wypadku nie należy ignorować.

Jeszcze inną przyczyną mogą być guzy nowotworowe. Czerwone plamy na twarzy pojawiają się w tym przypadku dlatego, że guzy wydzielają substancje, w znacznym stopniu wpływające na naczynia krwionośne. Jest jeszcze inny szereg chorób, które w pewnym stopniu mogą wpływać na pojawianie się czerwonych plam. Jedną z takich chorób jest na przykład rak rdzeniasty tarczycy.

Czerwone plamy mogą być też wynikiem różnego rodzaju uczuleń na produkty kosmetyczne, na przykład:

 • kremy,
 • kosmetyki do makijażu,
 • toniki, żele mleczka do demakijażu,
 • kosmetyki do mycia i oczyszczania twarzy,
 • sztuczna biżuteria.

Jak postępować w przypadku czerwonych plam na twarzy?

Jeśli chodzi o reakcję alergiczną to plamy powinny zniknąć samoistnie po uniknięciu kontaktu z alergenem. Jeśli jest to wynik choroby to najlepiej zwrócić się o pomoc do dermatologa. Specjalista wykona dokładne badania, postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Niekiedy konieczna jest wizyta w salonie kosmetycznym w celu usunięcia plam. Na przykład tych powstałych na skutek trądziku różowatego. Specjaliści dysponują tam szeregiem zabiegów na twarzy, które pomagają pozbyć się problemu.

Młoda kobieta z czerwonymi plamami na twarzy, trzymająca przy niej dłoń na czarnym tle
Źródło: Pexels

Warto wiedzieć, że czerwone plamy na twarzy można usunąć też za pomocą domowych sposobów:

 • Tonik z cytryny. Cytryna posiada bowiem właściwości wybielające oraz rozjaśniające. Powinniśmy dwa razy dziennie przecierać skórę wacikiem nasączonym wcześniej sokiem z cytryny.
 • Maseczka z ogórka. Ogórek również posiada właściwości rozjaśniające cerę. Dodatkowo doskonale ją nawilża i koi. W celu przygotowania maseczki należy zetrzeć ogórka na tarce dodać do tego kilka kropli cytryny i całość nałożyć na twarz.

One Reply to “Czerwone plamy na twarzy – możliwe przyczyny, obawy i leczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.